דמי פגיעה- מי זכאי להם ואיך מקבלים אותם?

דמי פגיעה הם תשלום לו זכאי כל אחד שנפגע בעבודה, בין אם הוא עצמאי ובין אם הוא שכיר,בין אם חלה במחלת מקצוע ובין אם עבר תאונת עבודה. את דמי הפגיעה מקבל גם העובד השכיר וגם העצמאי וכדאי להכיר את התנאים והזכויות.

נפגעי עבודה הם עובדים עצמאיים או שכירים שנפגעו בזמן העבודה, והכנסתם נפגעה כי הם לא מסוגלים לעבוד יותר. במוסד של הביטוח הלאומי אגף מיוחד שמטפל בתביעת נפגעי עבודה. אותם נפגעים זכאים להגיש תביעה לדמי פגיעה על אותה התקופה בה הם לא יכולים לעבוד. מקסימום הימים שישולמו לתובעים הם 91 יום מיום הפגיעה.

חשוב לדעת שסך 91 הימים לא חייב להיות רציף ואם גם לאחר תקופה של 91 ימים הנפגע לא מסוגל לעבוד, עליו לפנות לביטוח הלאומי ולתבוע קצבת נכות.

מי זכאי לתבוע ולקבל דמי פגיעה?

מי שזכאי לקבל דמי פגיעה הוא עובד שחוק הביטוח הלאומי הגדיר אותו כנפגע עבודה, כלומר אחד שחלה במחלת מקצוע שנובעת מהעיסוק עצמו, או עובד שהיה מעורב בתאונה שקרתה בעבודה וזו מוגדרת תאונת עבודה. עובד שנפגע בעבודה ונאלץ להעדר ממנה בגלל הפגיעה זכאי לקבל דמי פגיעה.

איך מקבלים דמי הפגיעה?

קיימות שתי דרכים לקבלת דמי הפגיעה. אחת היא דרך המעסיק והשנייה דרך הביטוח הלאומי. הדבר לא נתון לבחירתו של מגיש התביעה לדמי פגיעה אלא תלויה בהסדר שקבע המעסיק עם הביטוח הלאומי מראש. כאשר דמי הפגיעה משולמים דרך הביטוח הלאומי, הנפגע הוא שתובע את הביטוח הלאומי ואילו כאשר דמי הפגיעה משולמים לנפגע דרך המעסיק, אז המעסיק הוא זה שתובע את הביטוח הלאומי לקבלת החזרים על דמי הפגיעה שהוא משלם לעובד שלו.

התשלום מתבצע כך שעל יום התאונה עצמו לא מתקבלים דמי פגיעה אלא יום משכורת רגיל אותו משלם המעסיק. לאחר מכן היומיים הבאים משולמים דמי פגיעה וזאת בתנאי שהנפגע לא היה מסוגל לעבוד לפחות 12 ימים מיום התאונה, כולל יום התאונה עצמו.

גובה דמי הפגיעה הם 75% משכרו הרגיל של העובד ובכל מקרה לא גבוהה מהשכר המקסימלי לצרכי ניקוי דמי ביטוח לאומי. שימו לב שבמידה ולעובד יש הסכם קיבוצי, יש לו זכאות להשלמת סכום דמי הפגיעה עד לסכום של 80 עד 100 אחוז של השכר שלו.

ניכויי מס הכנסה מדמי הפגיעה

דמי הפגיעה הם הכנסה לכל דבר ועניין ולכן משולמים מהם מיסים כמו מכל הכנסה אחרת. לפי התקנות של מס הכנסה, כשעובד מקבל דמי פגיעה, על המעסיק או הביטוח הלאומי לנכות לו מס הכנסה מהם. כאשר דמי הפגיעה משולמים לעובד על ידי הביטוח הלאומי, העובד מגיש בקשה לתיאום מס ועשוי אף לקבל החזרים מאחר והכנסתו בתקופה בה נפגע נמוכה מההכנסה הרגילה שלו.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *